I Ogólnopolska Pielgrzymka Myśliwych na Jasną Górę

Myśliwi z całej Polski zjechali dziś na Śląsk by wziąć udział w I Ogólnopolskiej Pielgrzymce Myśliwych do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Pielgrzymka, której inicjatorami byli łowczy krajowy Paweł Lisiak oraz łowczy okręgowy Piotr Czapla, miała odbyć się już w zeszłym roku, niestety ze względu na pandemię koronawirusa i obowiązujące wówczas obostrzenia nie doszła do skutku. Za to dziś Bazylika Najświętszej Marii Panny zapełniła się sztandarami zarządów okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego oraz kół łowieckich. Myśliwi zjechali na Jasną Górę wraz z całymi rodzinami by podziękować za dotychczasową opiekę oraz prosić o łaski i Boże błogosławieństwo przez wstawiennictwo Maryi i św. Huberta.

Przemarsz pocztów sztandarowych na Jasnej Górze

O godzinie 10.00 poczty sztandarowe zebrały się na Placu Biegańskiego, by kwadrans później ruszyć w asyście Myśliwskiej Orkiestry Dętej Gminy Komprachcice wzdłuż Alei Najświętszej Marii Panny do bazyliki. Przed wejściem głównym poczty sztandarowe zatrzymały się, a orkiestra zagrała sygnał myśliwski „Zbiórka”. Następnie sygnaliści z zespołu „Złoty Róg” z ZO Bydgoszcz odegrali sygnał „Darz Bór”, a chór myśliwski „Knieja” z ZO Zamość zaśpiewał na wejście pieśń do św. Huberta. Poczty sztandarowe ustawiły się w nawach bazyliki, i punktualnie o godzinie 11. rozpoczęła się msza święta w intencji naszego środowiska.

Msza święta

Podczas mszy świętej na ołtarzu obecne były relikwie św. Huberta – patrona myśliwych. Mszy świętej przewodniczył kapelan krajowy Polskiego Związku Łowieckiego ks. Sylwester Dziedzic, a koncelebrowali kapelani okręgowi PZŁ oraz ojcowie Paulini. Krótki wstęp do mszy świętej wygłosił ks. Dziedzic:

Przybywamy tutaj, niejako w przeddzień wspomnienia naszego patrona św. Huberta, jako społeczność myśliwych z całej Polski, aby Bóg przez wstawiennictwo Maryi i naszego patrona swoją łaską umocnił nasze myśliwskie chrześcijańskie życie i dodawał nam sił do właściwego gospodarowania i poszanowania naszej polskiej przyrody  i do wypełniania naszych obowiązków. Jako członkowie PZŁ prosimy o zrozumienie i jedność dla naszego Zrzeszenia, jak również o dobrą współpracę z leśnikami i rolnikami. 

Homilię wygłosił kapelan okręgowy z ZO Częstochowa ks. Piotr Mizera, który podkreślał rolę myśliwych w społeczeństwie:

My myśliwi często odczytujemy naszą służbę jako misję społeczną. Nie możemy zapominać, że jest to jeden z elementów etosu działań wobec świata stworzonego, ofiarowanego nam przez Boga. Tylko takie rozumienie tej misji pozwoli nam godnie wypełniać powierzone nam szlachetne obowiązki. Jesteśmy tutaj przed obliczem Czarnej Madonny po raz pierwszy, by wyrazić naszą gotowość służby Bogu i Ojczyźnie. Do takiej postawy zobowiązuje nas to wyjątkowe miejsce. Tutaj odnajdujemy siłę i odbudowujemy wątłe przestrzenie naszej osobistej wiary. Zawierzamy Bogu przez ręce Maryi nasze myśliwskie pasje, składamy przed nim trofea i zdobycze wiary, prosimy aby opieka św. Huberta towarzyszyła nam w czasie wypełniania myśliwskich zadań. Darz Bór!

Po modlitwie wiernych nastąpiła procesja 49 zarządów okręgowych z darami. Natomiast po komunii świętej łowczy krajowy Paweł Lisiak odsłonił tablicę upamiętniającą dzisiejszą pielgrzymkę. Następnie sygnaliści odegrali sygnał „Darz Bór”, a łowczy krajowy podziękował zgromadzonym:

Ojcowie Paulini, czcigodni kapelanie, wszyscy kochający przyrodę, koleżanki i koledzy myśliwi. Jestem dumny z tego, że jestem myśliwym, jestem dumny, że otaczają mnie myśliwi. Bardzo się cieszę, że ta nasza pierwsza pielgrzymka do tego jak ważnego miejsca w naszym kraju, na Jasną Górę, doszła do skutku. Planowaliśmy już ją rok temu, pandemia, COVID-19, niestety nie pozwoliły, abyśmy mogli pielgrzymować, abyśmy mogli zawierzyć losy nasze, naszych rodzin, naszego Zrzeszenia Najświętszej Marii Pannie.

Bardzo cieszę się, że są z nami sztandary, jest Zarząd, jest Naczelna Rada Łowiecka, są myśliwi i ich rodziny. To pokazuje jak bliska naszemu sercu jest kultura chrześcijańska, która nierozerwalnie złączona jest z łowiectwem. Mamy trudne czasy dla łowiectwa. Myślę, że każdy dzień, każdy tydzień, każda godzina, przynosi nam możliwość pokazania jak ważni jesteśmy, jak ważne jest to co robimy. Brakuje nam jedności i o to walczymy.

Myślę, że to, że spotkaliśmy się tutaj jest dla nas wspaniałym początkiem kultywowania cudownej tradycji co roku przybywania i zawierzania naszych problemów i rozwiązywanie ich razem z Najświętszą Marią Panną. Wszystkim myśliwym, których symbol mam nadzieję znajdzie się tu na Jasnej Górze, w miejscu którym wszyscy będą wiedzieć że nieobojętne są nam nasze tradycje i kultura, będzie zawsze towarzyszył kiedy tu będziemy i będziemy z tego bardzo dumni. Wszystkim jeszcze raz dziękuję i życzę Darz Bór.

Na koniec mszy świętej błogosławieństwa relikwiami św. Huberta dokonał kapelan krajowy. Sygnaliści zagrali „Marsz św. Huberta”, odprowadzając sztandary. Następnie pielgrzymi udali się na posiłek.

ZOBACZ RELACJĘ W TVP

ZOBACZ RELACJĘ W RADIO MARYJA

Zwiedzanie muzeum

Po mszy świętej przedstawiciele Zarządu Głównego oraz Zarządów Okręgowych udali się do muzeum monet i medali im. Św Jana Pawła II w Częstochowie na zaproszenie właściciela muzeum – Krzysztofa Witkowskiego.

PRZECZYTAJ RELACJĘ W GAZECIE WYBORCZEJ

PRZECZYTAJ RELACJĘ W KAI

PRZECZYTAJ RELACJĘ W DZIENNIKU ZACHODNIM

PRZECZYTAJ RELACJĘ NA PORTALU CZESTOCHOWSKIE24.PL

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱

BIURO NIECZYNNE

Zarząd Okręgowy PZŁ w Częstochowie informuje, iż w związku z obchodami Dożynek Jasnogórskich w dniach 30.08 – 03.09.2024, biuro Zarządu będzie nieczynne.

Kontakt wyłącznie telefoniczny pod nr. 573-076-583.