Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Spotkania z dziećmi i młodzieżą z Kołem Łowieckim „KNIEJA” w Nowinach

Wiosną kiedy przyroda budzi się i pokazuje swoje najpiękniejsze oblicze Koło Łowieckie „Knieja” w Nowinach gości dzieci i  młodzież z pobliskich szkół, a organizacja wycieczek edukacyjnych  stała się swoistą tradycja Koła od 2013r.

Również w tym roku nie mogło być inaczej i  dlatego też przy okazji dnia milusińskich zorganizowane zostały trzy wycieczki. W dniu 1 czerwca gościliśmy uczniów szkoły w Złochowicach, w dniu 4 czerwca ze szkoły w Węglowicach zrzeszonych przy KGW w Czarnej Wsi,  7 czerwca dzieci z przedszkola z Panek, 10 czerwca dzieci ze szkoły w Borze Zajacińskim oraz 20 czerwca dzieci ze szkoły w Węglowicach. W spotkaniach uczestniczyli Łowczy Okręgowy Zarządu Okręgowego PZŁ w Częstochowie kol. Piotr Czapla i Starosta Kłobucki p. Henryk Kiepura . Dzieciaki z niecierpliwością oczekiwały wyjazdu w leśne ostoje. W otoczeniu leśnego krajobrazu uczyły się skutecznego rozpoznawania gatunków drzew, natomiast przy paśniku dowiedziały się, że myśliwi zimą dokarmiają zwierzynę leśną. Dzieci zobaczyły również budki lęgowe pozwalające na rozmnażanie ptaków. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się roślinność w siedlisku „Bagno w Jeziorze”. Wełnianka, Bagno, Ochynia czy Rosiczka to rośliny, które pierwszy raz nasi najmłodsi widzieli i mieli możliwość dotknąć oraz powąchać. Na pomoście jeziora miały również okazje zobaczyć liczne zgrupowania kijanek. Dzieci słuchały z zainteresowaniem, że las jest dostawcą ważnych produktów i trzeba dbać o jego czystość. Widziały również uprawy nowych nasadzeń. Po powrocie do stanicy myśliwskiej dzieci zapoznano z historią Koła, tradycjami oraz gwarą myśliwską. Mając do dyspozycji obszerny plac miały możliwość swobodnej zabawy. Kolejnym punktem był poczęstunek przy ognisku, a na świeżym powietrzu apetyt i dobry humor dopisywał wszystkim. Następnie zaproszeni goście wręczyli nagrody oraz zrobiono pamiątkowe zdjęcie przy kapliczce naszego patrona Św. Huberta.

W dniu 4 czerwca odbyło się również dodatkowe spotkanie z dziećmi ze szkoły i przedszkola w Węglowicach pod hasłem „Poznajemy zwyczaje lęgowe ptaków zamieszkujących nasze lasy”. Na spotkanie KGW w Czarnej Wsi Kobieca Grupa Wsparcia przygotowała budki lęgowe, które zamatowano w siedlisku „Bagno w Jeziorze”. Uczestnikami wycieczki były dzieci, których przedział wiekowy był duży od 4lat do 12lat. Dzieciakom tłumaczono jak ważną rolę pełnia ptaki w przyrodzie. Z uwagi na fakt, że na koniec zaplanowany był konkurs wiedzy przyrodniczo łowieckiej uważnie słuchali prowadzącego, aby jak najwięcej zapamiętać. Oprócz budek lęgowych przygotowane zostały również domki dla owadów , które pełnia ważną rolę w zapylaniu roślin. Po zamontowaniu domków wycieczka skierowała się do „Rezerwatu Cisów” do miejscowości Łebki. Tam miały okazje zobaczenia na żywo rzadko spotykane drzewa cisy i olchy czarne. Po powrocie do siedziby Koła zgodnie ze zwyczajem dzieci zostały zapoznane z historia Koła i tradycjami myśliwskimi, potem był poczęstunek oraz konkurs z nagrodami przygotowanymi specjalnie na tą okoliczność.. Wzruszająca była odpowiedź 5 latka, który zapamiętał, że kończyny u jelenia nazywają się badyle. Na koniec każdemu dziecku myśliwy wręczył po książce i pamiątkowym medalu, a zwycięska trójka otrzymała dodatkowe nagrody. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć nastąpiło pożegnanie.

Uśmiech dzieci i ich radość to najlepsza zapłata, która rekompensuje wszelkie trudy. Inwestycja w naukę dzieci, wzbudzenie empatii do zwierząt i roślin na pewno zaowocuje w przyszłości.

blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank

Udostępnij
Twitter
WhatsApp