Myśliwi na Pielgrzymce Rolników na Jasnej Górze

W dniach 2 – 3 września w Częstochowie odbywały się Dożynki Jasnogórskie, dedykowane rolnikom. Jak co roku Polski Związek Łowiecki reprezentowali podczas tego wydarzenia myśliwi z okręgu częstochowskiego. Na niedzielnej mszy świętej w Bazylice Jasnogórskiej wystawili kilkadziesiąt sztandarów, a na wystawie rolniczej stoisko z licznymi łowieckimi atrakcjami .

2 września (sobota)

Dożynkom Jasnogórskim jak co roku towarzyszyła Krajowa Wystawa Rolnicza, na której swoje stoisko zaprezentował Zarząd Okręgowy PZŁ w Częstochowie.  Zwiedzający mogli zobaczyć pokazy psów myśliwskich, ptaków łowczych, sygnalistów myśliwskich  i poczęstować się  przysmakami kuchni myśliwskiej. Nasz kolega myśliwy i znakomity kucharz Kuba Wolski, przygotował gulasz myśliwski, natomiast stoisko z pieczonym dzikiem i pajdą chleba ze smalcem  zostało przygotowane przez Koło Łowieckie „Sokół” w Częstochowie. Oba stoiska ściągnęły tłumy degustujących, co było dowodem znamienitych umiejętności kulinarnych oraz organizacyjnych.

Sobotnią mszę świętą w Bazylice Jasnogórskiej  uświetniali muzycy z zespołu sygnalistów Złoty Róg z Okręgu Bydgoskiego pod przewodnictwem kolegi Tomasza Pinkowskiego.

3 września (niedziela)

O godzinie 11.00 rozpoczęła się na Błoniach uroczysta Msza Święta w intencji rolników i płodów rolnych. W święcie plonów wziął udział mi.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji rolniczych oraz instytucji działających na rzecz polskiego rolnictwa. Mszy Świętej na jasnogórskich błoniach przewodniczył bp Piotr Sawczuk z Drohiczyna, który pobłogosławił wieńce żniwne. W imieniu myśliwych dary ołtarza złożyli Łowczy Krajowy Paweł Lisiak, Członek Zarządu Głównego Ewa Kraska oraz Łowczy Okręgowy PZŁ w Częstochowie Piotr Czapla. Wśród kapłanów w mszy uczestniczył Kapelan Okręgowy Piotr Mizera. Myśliwi wystawili blisko 30 pocztów sztandarowych, a o oprawę muzyczną zadbał zespól sygnalistów Złoty Róg.

Również w niedzielę stoisko PZŁ odwiedzili liczni goście.

Całość wydarzenia uświetnił również wspaniały Zespół Myśliwski „Borsuki” Piotra Majerczyka, który przyjechał do nas aż z Podhala.

Wszystkim Zarządom Okręgowym, Pocztom Sztandarowym, Kołom Łowieckim oraz Myśliwym, którzy wraz z Nami wzięli udział w obchodach Dożynek Jasnogórskich oraz Krajowej Wystawie Rolniczej składamy serdeczne podziękowania.

Z myśliwskim pozdrowieniem,

Darz Bór.

 

                                         

Foto. Mariusz Urbaniec

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱